Розвиток у час війни:

як «Безпечне місце» допомагає дітям України знайти своє покликання

Львівський інформаційний Хаб «Безпечне місце» став не лише улюбленим місцем відпочинку дітей, а й чудовою можливістю здобути нові знання та навички, перебуваючи під захистом. Вже понад шість місяців він працює у форматі буткемпу, де основний акцент робиться на майбутніх професіях, а саме – загальному розвитку та підготовці до дорослого життя.

«Війна дуже сильно змінила їхні (дітей – прим.автора) життя, їм довелося покинути рідне місто, чиїсь батьки не змогли виїхати, а чиїсь загинули, але вони все одно залишаються дітьми і у них такі ж інтереси, як і у всіх звичайних дітей цього віку: аніме, ілюстрація, кей-поп. У кожного з них є своя трагічна історія за плечима, але, незважаючи ні на що, вони щиро вірять, що повернуться додому» – розповідає Анна Горкун, менеджерка напрямку шелтерів, МБФ «Альянс громадського здоров’я». «Зараз ми працюємо з дітьми з окупованої території Мелітопольської громади. І основним своїм досягненням, своєю “суперсилою” діти називають те, що вони досі живі! Вони дуже часто розповідають, наскільки їм пощастило, що вдалося виїхати з Мелітополя – і повірте, це не дитячі балачки, вони говорять як дорослі, свідомі люди. Мене це кожного разу вражає до сліз – діти чітко усвідомлюють, що могли й не дожити до свого віку».

Львівський інформаційний Хаб «Безпечне місце» став не лише улюбленим місцем відпочинку дітей, а й чудовою можливістю здобути нові знання та навички, перебуваючи під захистом. Вже понад шість місяців він працює у форматі буткемпу, де основний акцент робиться на майбутніх професіях, а саме – загальному розвитку та підготовці до дорослого життя.

“Влітку 2023 року, щоб відволікти дітей від жахіть війни та подарувати їм можливість відпочити, ми започаткували розважальний проєкт “Безпечний табір” для дітей, які живуть у прифронтових зонах Запорізької та Донецької областей (всього 15 км до лінії фронту). Для них була розроблена насичена культурно-розважальна програма, що включала безліч пізнавальних екскурсій, захоплюючі квести, відвідування сучасних молодіжних просторів, де діти могли на власні очі побачити процес виготовлення мила, провести хімічні досліди та власноруч створити унікальні речі”, – каже Вікторія Бобринок, директорка шелтеру “Безпечне місце”, Львів.

Та у кожному заїзді є ще одна, надзвичайно важлива у воєнний час активність – отримання знань з виживання. У цьому допомогу надає Львівський державний університет безпеки життєдіяльності – всі діти мають можливість пройти навчальні уроки з надання першої домедичної допомоги: як допомогти людині, яка знепритомніла, як зробити з підручних засобів лангетки, турнікети.

У таборі майбутніх професій, діти з прифронтових територій мають реальну можливість спробувати себе у різних сферах. Попередньо вдома, у дистанційному форматі, вони проходять профорієнтаційний тест, за допомогою якого визначається, до чого у дитини є здібності та які професії можуть зацікавити. У тому числі – програмування, яке передбачає можливість навчитися базовим основам та познайомитись із професіоналами цієї галузі. Одна зміна з навчання ІТ-напрямку триває 7 днів. За цей час підлітки, віком 13-17 років, освоюють ази, а також мають можливість відвідати навчальні заклади та компанії, які працюють у цій сфері. Наразі у Львові сконцентрована найбільша кількість навчальних закладів й ІТ-компаній, тож діти отримують не лише теоретичні знання, а й бачать на власні очі, як проходить робочий день у ІТ-спеціалістів та задають їм всі ті питання, які для них є важливими.

Навчальний процес є досить структурованим і включає опанування технічних вмінь з відповідної IT-галузі (hard skills) та покращення комунікаційних і лідерських навичок (soft skills), які допомагають налагоджувати ефективну роботу в команді. Діти можуть брати участь у воркшопах – трьох годинних тренінгах з ІТ-напрямку. На перших заняттях вони будуть вчитись створювати Anime, працюючи у професійних платних програмах. Такі активності проводитимуться двічі на місяць (між таборами) та кожного разу матимуть нову тему. Наприкінці курсу діти презентують свої роботи та розповідають аудиторії й своїм батькам, які дивляться виступ онлайн, чому навчились, свої сильні сторони.

«Наразі вже 135 дітей пройшли навчання в «Таборі майбутніх професій». Я пригадую, коли на курсі UX/UI-дизайну, на якому ми з дітьми вчилися робити власний сайт, одна дівчинка зробила сайт з описами всіх музеїв Мелітопольщини, щоб коли місто деокупують, люди з усього світу, які їхатимуть туди (вона в цьому впевнена), знали, в який музей зайти і що там подивитися. ITнапрямок в короткі терміни став одним із ключових нашого «Табору» й ми надзвичайно цьому раді». – ділиться Анна Горкун, менеджерка напрямку шелтерів, МБФ «Альянс громадського здоров’я».

Під час навчання психолог звертає увагу дітей на те, що у кожного з них є сильні сторони, які вони мають знати і вміти їх використовувати. Буває й таке, що у процесі дитина зрозуміла, що хоче розвиватися в іншій сфері. Це також дуже добре, тому що тепер вона більш чітко зробить вибір майбутньої професії та зможе аргументувати батькам своє рішення. Також, разом із партнерськими організаціями, планується реалізувати ініціативу для дітей, які вже пройшли навчання у таборі майбутніх професій, придбавши для них 6-місячне навчання в одній із відомих шкіл в сфері ІТ. Учасники зможуть у будь-який зручний для себе час розпочати онлайн-навчання та обрати той курс, який їх найбільше зацікавить. А сертифікат після закінчення дасть їм пріоритет під час вступу до ВНЗ та буде гарним доповненням до мотиваційного листа при влаштуванні на роботу.

Але й це не все! Ще однією особливістю, яка вирізняє Хаб «Безпечне місце» від інших подібних закладів, є можливість відвідувати культурно-просвітницькі та освітні заходи.  За сприяння Альянсу та дружніх організацій, 20 дітей, які навчалися у таборі майбутніх професій, вирушать влітку у Карпати. Протягом тижня вони проживатимуть у відпочинковому комплексі та вчитимуться фотографувати і обробляти фото у професійних програмах. Під керівництвом професійного тренера, учасники табору працюватимуть з етно-стилем та створюватимуть портфоліо, а у вільний від навчання час насолоджуватимуться мальовничими краєвидами наших рідних гір.

Хаб «Безпечне місце» у Львові не просто надає дітям тимчасовий прихисток, а й відкриває перед ними нові горизонти та можливості для розвитку. Завдяки навчальним програмам, психологічній підтримці та культурно-освітнім заходам, це місце, де вони можуть безпечно мріяти, вчитися та реалізовувати свої амбіції, попри всі труднощі, з якими їм довелося зіткнутися. Хаб став справжньою точкою опори для юних українців, допомагаючи їм зробити перші кроки до світлого та успішного майбутнього.

Прокрутити вгору